Vår kultursöndag den 27 maj kommer, som ni ser under rubriken aktuellt, börja med guidad tur på Spritmuseet, nyöppnat tre dagar innan. Inte kan ni väl missa ett sådant här tillfälle att få i sig lite kultur om det som man inmundigat under åren som gått. Efter besöket tar vi oss över "havet" till vår kära Segelkrona för lunch och kanske utnyttjande av våra nyvunna kunskaper. Det finns fortfrande platser kvar, så ring eller maila mig för anmälan.
OBS !!!Det är fortfarande en hel del som inte betalat in årets medlemsavgift. Kan bero på ett otal orsaker, men gör det nu och på postgiro 5 36 34-2. Om ni är osäkra på summan eller ert medlemsnummer, kontakta mig på nedanstående nummer.
Jag tackar de medlemmar som hörsammat anmodan att meddela ny post- respektive e-postadress, men det finns fortfarande ett stort antal där jag saknar rätt adresser och därmed inte kunna nås av vår- och andra meddelanden. Tacksam om ni anmäler adressändringar till mig på kansli@soss.se eller telefon 08 611 31 60.
Henrik
23 January 2012
Nationaldagsmiddag
Onsdagen den 6 juni samlas vi ombord Segelkronan för traditionell nationaldagsmiddag. Baren öppnar kl 18.00 och kl 19.00 går vi till bords.
Pris: 550 kr/person för en 3-rättersmiddag inkl. vin till maten och en kaka till kaffet.
Klädsel: Kavaj/Blazer.
Anmälan till kansliet senast måndagen den 28 maj
Aktuellt
Kommande aktiviteter
| Datum | Aktivitet | Anmälan | |
| 16 feb | Kvällsföredrag | Senast 10/2 | |
| 7 mar | Melodikryss | Senast 24/2 | |
| 17 mar | Långresemiddag | Senast 8/3 | |
| 24 mars | Cocktail | Senast 16/3 | |
| 28 mars | Kvällsföredrag | Senast 20/3 | |
|
16 april |
Senast 10/4 |
||
|
19 april |
Senast 11/4 |
||
| 27 maj | Kultursöndag | Senast 26/4 | |
| 6 juni | Nationaldagsmiddag | Senast 28/5 | |
| 15 juni | Sommarlunch | Senast 5/6 |